/Seat Ibiza – hiszpański styl w nowoczesnym wydaniu

Seat Ibiza – hiszpański styl w nowoczesnym wydaniu

Seat Ibiza to hiszpański samochód znany każdemu miłośnikowi motoryzacji. To kultowe auto produkowane od roku 1984 i posiadające obecnie aż 5 generacji. Samochód zaklasyfikowany został do kategorii aut miejskich, a jego wygląd na przestrzeni lat znacząco się zmieniał. Jak zatem dziś prezentuje się kultowy Seat Ibiza? Czy choć w najmniejszym stopniu przypomina swój pierwowzór sprzed niemal 40 lat? Dla kogo dedykowana jest najnowsza generacja omawianego przez nas modelu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Jeśli jesteś zatem ciekaw jak prezentuje się bogata historia Seata Ibiza, trafiłeś w odpowiednie miejsce! Serdecznie zapraszamy Cię do lektury.

Seat Ibiza I – rok 1984

Pierwsza wersja Seata Ibiza została zaprezentowana w roku 1984 – a więc ponad 30 lat temu. Projekt nowego samochodu w znacznym stopniu bazował na innym modelu tej samej marki, a mianowicie na Seacie Ronda. Ciekawostką jest, że w pierwszej wersji Seata Ibiza został użyty układ napędowy stworzony z pomocą… Porsche! Wtedy to samochód prezentował się dość topornie – kwadratowy, nieco kanciasty kształt przypieczętowany został prostokątnymi reflektorami. Piętnaście lat od pierwszej prezentacji, w roku 1999, prawa do Seata Ibizy I zostały wykupione przez chińskiego producenta samochodów. Wtedy to rozpoczęła się produkcja omawianego przez nas modelu pod marką Nanjing Yuejin Soyat.

Druga generacja Seata Ibiza

Następca pierwowzoru został oficjalnie zaprezentowany w roku 1993. Nie ulega zatem wątpliwości, że prace nad nowym modelem trwały, a podczas czekania na drugą generację Seata Ibiza należało uzbroić się w cierpliwość. Tym razem twórcy projektu również skorzystali z pomocy „konkurencji” – Seat Ibiza II został stworzony w oparciu o technologię Volkswagena. Druga wersja omawianego przez nas samochodu, identycznie zresztą jak pierwsza, została zaprezentowana przez Giorgetto Giugiaro i tym razem prezentowała się znacznie lepiej – kanciaste obramowania zostały zastąpione owalnymi konturami, które stanowiły o nowoczesnym designie pojazdu.

Dziewięć lat później

Nowe Tysiąclecie przyniosło ogromne zmiany – również w przypadku Seata Ibiza. Wtedy to zaczęło być głośno o trzeciej generacji kultowego samochodu. Prezentacja Seata Ibiza III po raz pierwszy odbyła się w roku 2002, a sam projekt w dalszym ciągu bazował na platformie Volkswagena. Zmienił się jednak projektant zewnętrznej części samochodu – tym razem projektem zajął się Walter de Silva. Trzeba przyznać, że trzecia generacja Seata Ibiza przyniosła znaczące zmiany: Pojazd prezentował się niezwykle nowocześnie, a po pierwowzorze nie było już nawet śladu. Mało tego – Seat Ibiza III był produkowany również w wersjach sportowych, co świadczyło o prestiżowym podejściu marki do klienta.

Seat Ibiza IV – rok 2008

Minęło zaledwie sześć lat, a trzecia generacja Seata Ibiza poszła w niepamięć. Oto na czerwonym dywanie stanął Seat Ibiza IV, który był wówczas definicją innowacji i nowoczesności. Zaprojektowana przez Luca Donckerwolke nowa wersja kultowego pojazdu znacząco różniła się od swoich poprzedniczek. Nowy Seat, znany również jako Sport Coupe, sprzedawany był w wersji trzydrzwiowej, dzięki czemu jego wygląd zyskał na atrakcyjności. Seat Ibiza IV wyróżniał się kompaktowością, wizualną lekkością i niecodziennym miejskim wizerunkiem. Jego opływowe kontury okraszone zostały ciekawymi reflektorami, które w doskonały sposób przedstawiały future’owy charakter samochodu.

Synonim innowacji – Piąta generacja Seata Ibiza

Długa wędrówka po historii Seata Ibiza doprowadziła nas do miejsca, w którym znajdujemy się obecnie. Oto w roku 2017 została zaprezentowana piąta generacja Seata Ibiza, która doskonale dopasowała się do obecnych standardów. Wiele ciekawych informacji na temat tego pojazdu znajdziesz na następującej stronie: Seat https://promoto.seat-auto.pl. Najnowsza wersja omawianego przez nas samochodu charakteryzuje się mocną, dynamiczną sylwetką i trójkątnym diodowym wypełnieniem reflektorów. Trzeba przyznać, że wizualnie auto prezentuje się naprawdę okazale i przy każdym kilometrze kładzie nacisk na pokaz swojej siły i osobowości.

Seat Ibiza V – Najmłodsze dziecko w rodzinie Seata

Piąta generacja Seata Ibiza charakteryzuje się większym rozmiarem. Różnice wykazano zarówno w długości, jak i w szerokości pojazdu. Ciężko się temu dziwić – poprzednia, bardziej kompaktowa wersja, mogła okazać się niepraktyczna. Wyróżniamy następujące wersje wyposażenia Seata Ibiza V:

  • Entry
  • Reference
  • Style
  • FullLED
  • XCellence
  • FR
  • FR Black

W najnowszej wersji omawianego przez nas samochodu zamontowane zostało sześć poduszek powietrznych, dedykowany system awaryjnego hamowania, system kontroli trakcji, ABS oraz klimatyzację.

Seat Ibiza – Czy warto go kupić?

Seat Ibiza V to samochód miejski, charakteryzujący się nowoczesnym designem i przeciętnym wyposażeniem. Pojazd ten z całą pewnością będzie strzałem w dziesiątkę dla wszystkich, którzy cenią sobie modny design i szeroką gamę wersji wyposażenia. Nie ulega wątpliwości, że Seat Ibiza V to samochód, który bez większego problemu można skonfigurować wedle swoich własnych oczekiwań. Czy zatem warto go kupić? Oczywiście! Nie zastanawiaj się dłużej i wybierz wersję idealną dla siebie.