/Fiat Ruda Śląska – Na jaki model pojazdu warto zwrócić uwagę?

Fiat Ruda Śląska – Na jaki model pojazdu warto zwrócić uwagę?

Fiat to pojazd, który wyjątkowo mocno zakorzenił się na polskich drogach. I trudno się temu dziwić – to proste i bezawaryjne samochody, do których części są tanie i łatwo dostępne. Jeśli sam posiadasz Fiata, zapewne wiesz, jak wdzięczny to samochód. A może dopiero zastanawiasz się nad jego zakupem? Tak czy tak – trafiłeś w odpowiednie miejsce! W tym artykule przedstawimy Ci najpopularniejsze modele Fiata i wskażemy, na które z aut warto zwrócić szczególną uwagę. Fiat Ruda Śląska to prawdziwa perełka na światowym rynku motoryzacyjnym, toteż z całą pewnością warto mu się przyjrzeć nieco bliżej. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Historia w pigułce – Fiat Ruda Śląska

Zanim jednak przejdziemy do konkretów, najpierw warto byłoby wspomnieć o tym, skąd właściwie wzięła się marka Fiat. Otóż Fiat Ruda Śląska to włoski koncern motoryzacyjny, założony w 1899 roku – ponad 100 lat temu! Zastanawiasz się zapewne, dlaczego markę „Fiat” bardzo często piszemy jako „FIAT”. Jest to bowiem skrót od Fabbrica Italiana Automobili Torino, co w wolnym tłumaczeniu oznacza po prostu Włoska Fabryka Samochodów w Turynie. Więcej na temat omawianej przez nas marki przeczytasz na stronie https://fiat-partner.pl. Jeśli zatem jesteś zainteresowany historią kultowego przedsiębiorstwa, zachęcamy do zapoznania się z jego bogatą przeszłością.

Fiat Stilo – Popularny hatchback i multiwagon

Fiat Stilo jest jednym z najpopularniejszych modeli koncernu Fiat. I trudno się temu dziwić – to wyjątkowo prosty samochód przeznaczony dla osób, które cenią sobie wygodę. Pierwsza oficjalna prezentacja omawianego przez nas pojazdu nastąpiła podczas targów motoryzacyjnych w Genewie w roku 2001. Pierwotnie Fiat Ruda Śląska Stilo oferowany był jako trzydrzwiowy i pięciodrzwiowy hatchback, jednak po dwóch latach od pierwszej odsłony przedstawiono również wersję kombi, zwaną multiwagonem. W tym samym roku samochód przeszedł małą korektę wizualną. Zmieniono wówczas tylne lampy i atrapę chłodnicy, a także wprowadzono nową gamę jednostek napędowych. Ciekawostką jest, że Fiat Stilo zajął trzecie miejsce w konkursie na Europejski Samochód Roku 2002, stając na podium wraz z Peugeotem 307 i Renault Laguną drugiej generacji.

Fiat Punto – Pierwsza i druga generacja kultowego samochodu

Pierwsza prezentacja kultowego Punto odbyła się w roku 1993. Pojazd zbudowano na bazie płyty podłogowej Lancii Ypsilon oraz Fiata Barchetta. Projektantem pierwszej generacji Punto był popularny Giorgetto Giugiaro. Fiat Ruda Śląska Punto charakteryzował się delikatnymi konturami i typowo miejskim lookiem. Jego design nie był ani zbytnio przesadzony, ani również przesadnie prosty. Ciekawostką jest, że w 1995 roku Fiat Punto I został okrzyknięty Samochodem Roku. Sześć lat później, w roku 1999, zaprezentowano drugą generację omawianego przez nas samochodu. Warto zaznaczyć, że ówcześnie funkcjonowała moda na wyznawanie filozofii 6×2. W praktyce oznaczało to, że pojazd miał być zaprojektowany tak, aby jedna płyta podłogowa służyła dwóm modelom z rzędu; każdy z modeli miał być produkowany przez sześć lat. W związku z tym Fiat Punto II różnił się od swojego poprzednika zaledwie aspektami wizualnymi. Samochód dostępny był w ośmiu wersjach wyposażeniowych oraz w sześciu następujących wersjach specjalnych:

 • Cult
 • GO
 • Sport
 • S1600
 • Sound
 • Van

Fiat Grande Punto – Projekt studia Italdesign

Fiat Grande Punto został zaprojektowany przez włoskie studio Italdesign pod okiem wspomnianego już wcześniej Giorgetto Giugiaro. Grande Punto charakteryzował się typowym dla Fiata wyglądem, a także nawiązywał do historii włoskiej motoryzacji, a wszystko za sprawą przednich reflektorów i wąskich tylnych świateł umieszczonych w słupkach. Pierwotnie auto produkowano jedynie w wersji trzydrzwiowego hatchbacka, jednak z czasem, w roku 2006, zaprezentowano również pięciodrzwiową wersję pojazdu. Zaledwie rok później, w 2007, przedstawiono także wersję sedan, znaną później jako model Linea oraz wersję sportową auta. Fiat Ruda Śląska bez dwóch zdań za sprawą tego modelu zyskał ogromną popularność.

Fiat 500 – Klasa aut najmniejszych

Fiat 500 to kolejny niezwykle popularny model samochodu. Po raz pierwszy został on zaprezentowany w roku 2004, jednak produkcję rozpoczęto dopiero trzy lata później – w roku 2007. Opłacało się jednak czekać – ten model Fiata, zakwalifikowany do klasy aut najmniejszych, zdobył bowiem szereg cennych tytułów:

 • EuroCarBody 2007 – konkurs na najlepszą karoserię
 • Najpiękniejsze Auto na Świecie – w kategorii auta małe/miejskie
 • Auto Europa 2008 – plebiscyt włoskich dziennikarzy z branży motoryzacyjnej
 • Europejski Samochód roku 2008

Fiat 500 charakteryzował się wyjątkowo kompaktowym lookiem, przez co znacząco wyróżniał się na tle innych modeli włoskiego koncernu. Pojazd dostępny był w dwóch wersjach typów nadwozia:

 • Trzydrzwiowy hatchback
 • Dwudrzwiowy kabriolet

Trudno się zatem dziwić, że auto stało się niezwykle popularnym osobnikiem na światowym rynku motoryzacyjnym. Niemal każdy kierowca mógł znaleźć w nim dokładnie to, czego potrzebował.

Bazując na powyższym można śmiało stwierdzić, że Fiat Ruda Śląska to auto, które zadowoli nawet największych sceptyków. Jego prostota i urok osobisty z całą pewnością zaskarbią serca niemal wszystkich kierowców.