/Upadłość konsumencka Wrocław – Wady i zalety popularnego rozwiązania

Upadłość konsumencka Wrocław – Wady i zalety popularnego rozwiązania

Nie ulega wątpliwości, że prowadzenie własnej działalności w obecnych czasach jest niezwykle twardym orzechem do zgryzienia. COVID-19 wszedł w życie każdego z nas z potężnym impetem, często rujnując nasze przedsiębiorstwa i zostawiając nas z niczym. Konsumenci robią co mogą, by wiązać koniec z końcem, jednak nie zawsze się to udaje. Dodatkowo istnieje całe mnóstwo pobocznych sytuacji, które sprawiają, że osoby fizyczne muszą zrezygnować z prowadzenia własnych biznesów. Może to być błędna prognoza przyjęta przed złożeniem działalności, zator płatniczy lub, po prostu, długi. Co zatem robić w takiej sytuacji? Czym jest upadłość konsumencka Wrocław i jakie są jej wady i zalety? Czy w obecnym świecie da się prowadzić własną działalność bez nadmiernego stresu? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Upadłość konsumencka Wrocław – Co to jest?

Na początku jednak należałoby wyjaśnić, czym właściwie jest omawiane przez nas zagadnienie i wskazać jego najważniejsze aspekty. Otóż upadłość konsumencka Wrocław to nic innego, jak redukcja lub nawet całkowite umorzenie zobowiązań osoby fizycznej – wyłącznie osoby fizycznej. W praktyce oznacza to, że upadłość konsumencka nie może dotyczyć przedsiębiorstw – z owej opcji mogą skorzystać jedynie jednoosobowe działalności. Upadłość konsumencka Wrocław wchodzi w grę w momencie, kiedy osoba fizyczna ma do czynienia z niezawinioną niewypłacalnością. Zapis ten został wprowadzony do polskiego prawa upadłościowego i naprawczego 31-ego marca 2009 roku. Więcej informacji o tym, w jakich sytuacjach możemy mówić o niewypłacalności, znajdziesz w poniższej części artykułu.

Zalety upadłości konsumenckiej

Upadłość konsumencka Wrocław, wbrew pozorom, może wiązać się z szeregiem pozytywnych aspektów. Wszak oczywistym jest, że nie zawsze mamy wpływ na naszą niekorzystną sytuację materialną. Któż z nas przewidziałby bowiem przewlekłą chorobę, powódź, pożar lub… Pandemię? Niestety wszystkie z wymienionych czynników negatywnie odbijają się na większości prowadzonych biznesów.

  • Redukcja zobowiązań – Pierwsza i najbardziej oczywista zaleta upadłości konsumenckiej zawiera się już w samej jej definicji. Redukcja, lub – w niektórych przypadkach – całkowite umorzenie zobowiązań niewątpliwie wiąże się z pozytywnym wpływem zarówno na sytuację materialną, jak i psychiczną każdego człowieka prowadzącego swoją działalność.
  • Zatrzymanie naliczania odsetek – W momencie wejścia w życie upadłości konsumenckiej, zaprzestaje się naliczania wszelkich odsetek osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą.
  • Możliwość spłaty długu w ratach – Jak zostało wyżej wspomniane, nie zawsze możemy liczyć na umorzenie długu – często jest to jedynie jego redukcja. Na szczęście w przypadku zagadnienia upadłość konsumencka Wrocław istnieje możliwość rozłożenia zadłużenia na raty i spłacanie ich w określonych terminach, a nie jednorazowo.
  • Komfort psychiczny – Niewątpliwie zła sytuacja finansowa firmy negatywnie wpływa na komfort psychiczny każdej osoby fizycznej, którą dotyka ów problem. Upadłość konsumencka daje zatem swego rodzaju ulgę – dostrzegamy wówczas pozytywne aspekty płynące z wyboru takowej możliwości.

Warto zaznaczyć, że powyższe zalety to jedynie przykłady pozytywów, z jakimi wiąże się upadłość konsumencka Wrocław. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://pozbadzsiedlugow.pl/upadlosc-konsumencka/ – to właśnie tam zgrupowane zostały przydatne informacje i porady, które pomogą Ci podjąć decyzję dotyczącą Twojej działalności.

Upadłość konsumencka Wrocław – Wady

Omawiane przez nas zagadnienie niewątpliwie posiada szereg zalet; warto jednak znać także wady takowego rozwiązania. Poniżej znajdziesz listę najczęściej wymienianych negatywnych skutków ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

  • Likwidacja majątku – Najpoważniejsza wada związana z upadłością konsumencką to oczywiście likwidacja majątku. Każdy właściciel jednoosobowej działalności powinien wiedzieć, że jego dobra zostaną poddane licytacji, która pokryje wartość wygenerowanych przez niego długów.
  • Brak szansy na kredyt – Każda osoba fizyczna, która zdecyduje się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej, przez jakiś czas nie będzie mogła wziąć kredytu. Tyczy się to oczywiście zarówno kredytów gotówkowych, jak i hipotecznych.
  • Skomplikowana procedura – Zapewne dla nikogo nie jest niespodzianką, że upadłość konsumencka Wrocław charakteryzuje się długą i czasochłonną procedurą. Dodatkowo należy spełniać określone wymagania, by w ogóle móc liczyć na tego typu rozwiązanie. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej wymaga zatem ogromnych pokładów energii i cierpliwości.

Jak widzisz upadłość konsumencka Wrocław niesie za sobą mnóstwo zalet, ale także i wad. Zdarza się jednak, że jest ona jedyną możliwością, by odzyskać spokój psychiczny związany z sytuacją materialną. Wszak często brak rozwoju firmy nie jest uzależniona złymi intencjami właściciela – mają na to wpływ także liczne sytuacje losowe, których nie sposób przewidzieć.