/Ból w płucach – Czy to POChP?

Ból w płucach – Czy to POChP?

Ostatnimi czasy choroby płuc to dość kontrowersyjny temat. Wszystko za sprawą COVID-19, który w ciągu ostatnich kilku miesięcy właściwie opanował świat. Należy jednak podkreślić, że koronawirusy nie są jedynymi dolegliwościami płuc, z jakimi przeciętny człowiek musi mierzyć się na co dzień. Odczuwasz ból w płucach? A może zmagasz się z przewlekłymi dusznościami? Odkrztuszasz niezidentyfikowaną wydzielinę, która od jakiegoś czasu zaczęła Cię niepokoić? Być może cierpisz na POChP. W poniższym artykule dowiesz się, czym jest ta dolegliwość i w jaki sposób możesz z nią walczyć. Wyjaśnimy Ci także jakie są podstawowe przyczyny POChP i wskażemy objawy, które powinny być dla Ciebie sygnałem, że w Twoim organizmie coś nie gra. Zainteresowany? Wspaniale. Zapraszamy do lektury!

POChP w liczbach

POChP to skrót od „Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc”, a więc choroby cywilizacyjnej, na którą cierpi dziś ponad 70 milionów osób na całym świecie! W Polsce liczba ta również robi ogromne wrażenie – szacuje się, że około 2 milionów Polaków cierpi na omawianą przez nas dolegliwość. Badania wskazują, że do 2030 roku POChP stanie się trzecią przyczyną zgonów na świecie. Obecnie dolegliwość ta plasuje się na pozycji czwartej. Dla porównania w roku 1990 POChP zajmowało szóste miejsce na liście przyczyn zgonów. Statystyka ta pokazuje niepokojący rozwój choroby, która, na domiar złego jest nieuleczalna. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://oddychajmy.pl/.

Co to jest POChP?

Jak zostało wyżej wspomniane, POChP to Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc. W praktyce oznacza to, że jest to przewlekła choroba płuc charakteryzująca się niebezpiecznym zwężeniem dróg oddechowych. Choroba ta powoduje u pacjentów nie tylko dyskomfort spowodowany utrudnionym łapaniem powietrza, ale jest także bezpośrednim zagrożeniem życia. Dane statystyczne wskazują, że na POChP cierpią głównie mężczyźni, których wiek szacowany jest na wyższy niż 40 lat. Jeśli zatem znajdujesz się w tej grupie ryzyka, z całą pewnością powinieneś udać się na badania profilaktyczne, które wskażą Ci, czy masz się czym martwić.

Objawy POChP

W pierwszej kolejności jednak warto sprawdzić, czy zaobserwowałeś u siebie którekolwiek z wymienionych poniżej objawów:

  • Przewlekły kaszel – objaw ujawniający się głównie rano. Przewlekły kaszel nie ma nic wspólnego z alergią i przeziębieniem, jeśli zatem od dłuższego czasu męczy Cię uporczywe „odchrząkiwanie”, powinieneś zainteresować się stanem swoich płuc. Być może wysyłają Ci one sygnały, że dzieje się coś niedobrego.
  • Duszności – także mające charakter przewlekły. Jeśli zatem co jakiś czas zdarza Ci się obserwować trudność w złapaniu powietrza, również może to być objaw POChP.
  • Ból w płucach – objaw ten zawsze powinien być dla Ciebie ostrzeżeniem. Ból w płucach nie jest normalnym zachowaniem organizmu, toteż jeśli takowy odczuwasz, powinieneś jak najszybciej udać się do lekarza!
  • Odkrztuszanie plwociny – występujące najczęściej w późnym stadium choroby. Zastanawiasz się czym jest plwocina? To charakterystyczna wydzielina, w której znajdują się między innymi: ślina, komórki złuszczonego nabłonka, pyły i resztki jedzenia. W niektórych przypadkach zdarza się również krew lub ropa.

Chcesz przeczytać więcej o objawach POChP? Powinieneś koniecznie odwiedzić portal Oddychajmy: https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/. Znajdziesz tam interesujące informacje zarówno o objawach choroby, jak i o jej skutkach.

Diagnostyka – Spirometria

Być może właśnie stwierdziłeś, że masz objawy POChP – zaobserwowałeś ból w płucach lub przypomniałeś sobie, że od jakiegoś czasu cierpisz na uporczywy kaszel. Jeśli tak – nie panikuj! Diagnozowanie POChP to niezwykle prosta droga, którą z całą pewnością bez problemu przejdziesz. Podstawowym badaniem podczas diagnozy Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc jest spirometria. Zapewne słyszałeś o niej wielokrotnie, jednak w skrócie wyjaśnimy, co to właściwie jest. Otóż spirometria to badanie układu oddechowego, podczas którego specjalista mierzy zarówno objętość, jak i pojemność płuc. Dodatkowo badanie to umożliwia ocenę przepływu powietrza znajdującego się w płucach i w oskrzelach. Spirometrię wykonuje się przy pomocy spirometra, w który pacjent ma za zadanie po prostu wdmuchiwać powietrze. Nie brzmi zbyt skomplikowanie, prawda?

Czy POChP jest wyleczalne?

Badania jednoznacznie wskazują, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest nieuleczalna. Nie oznacza to jednak, że nie można walczyć z jej uciążliwymi skutkami! Dzisiejsza medycyna oferuje leki na POChP, które mają za zadanie odciążyć chorego i częściowo przywrócić mu komfort oddychania. Warto pamiętać jednak, że doskonałym wsparciem dla leków może być zmiana trybu życia. Jeśli zatem palisz papierosy powinieneś możliwie jak najbardziej ograniczyć nałóg, a jeszcze lepiej – całkowicie z niego zrezygnować. Pamiętaj, że same leki nie pomogą, jeśli sam nie przyłożysz się do pokonywania efektów choroby. Jeśli jesteś zainteresowany tematem POChP, wejdź na stronę https://oddychajmy.pl/ i zdobądź więcej przydatnych informacji.